Máte neustály pocit, že niečo nestíhate, že všetko horí a vy nemáte čas to všetko zvládnuť? Všeobecne povedané je niekedy ťažké udržať svoju sebadisciplínu, nepreceňovať vlastné schopnosti a naopak nepodceňovať časovú náročnosť úloh. Niekedy sa nám môže zdať, že všetko zvládneme ľavou zadnou a nakoniec nad danou vecou strávime večnosť. Okrem štúdia Soft Skills existuje niekoľko jednoduchých trikov, ktoré vám pomôžu osvojiť si lepšie návyky a efektívnejšie techniky zvládania času.

1. Spíšte si zoznam priorít

Najdôležitejším bodom je správna prioritizácia úloh – dobre si rozmyslite, ktorá úloha je najdôležitejšia a ktorá je naopak možno trochu zbytočná. Aj keď sú všetky úlohy naliehavé, niektorá určite horí viac ako tá druhá. Mnohým ľuďom pomáha, keď si môžu jednotlivé úlohy spísať na papier a po ich splnení ich odškrtávajú alebo presúvajú do stĺpčeka Hotovo. Toto grafické znázornenie vás totiž namotivuje k lepšiemu výkonu a zdvihne náladu, keď uvidíte, koľko už toho máte za sebou.

2. Rozdeľte si úlohy na krátkodobé a dlhodobé

Potom, čo si určíte naliehavosť úloh, zamerajte sa tiež na časový horizont. Prejdite si deadliny a určte si, ktoré úlohy je potrebné splniť hneď a ktoré sa tak neponáhľajú. Rovnako si rozdeľte úlohy na jednoduchšie a zložitejšie. Ak máte viac času a trúfate si na to, začnite tými zložitejšími. Ak sa naopak cítite unavení alebo máte len pár minút, začnite nejakou jednoduchou úlohou, ktorá vám nezaberie príliš veľa času, ale dodá vám pocit uspokojenia, keď si ju škrtnete zo zoznamu.

3. Naučte sa delegovať

Čo môžete posunúť na niekoho ďalšieho, tak to naňho tiež posuňte. Či už pracujete v tíme alebo pod sebou máte zamestnancov, rozmyslite si, či musíte všetko robiť naozaj sám. Človek má niekedy dobré úmysly, ale príliš veľké oči, a v snahe zvládnuť všetko sa potom totiž môže stať, že nezvládnete nič. Roztrieďte si úlohy na tie, ktoré môžete poslať niekam ďalej a uvoľniť si tak trochu ruky.

4. Odstráňte všetko, čo by vás mohlo rušiť

Naučte sa skoncovať s prekrastináciou. Poznáme to všetci – než sa vrhneme do úlohy, je potrebné urobiť milión drobností, trochu upratať, prekladať si veci v chladničke, ostrihať nechty a ešte raz naposledy skontrolovať maily a Facebook. Tiež preto sa človek všeobecne lepšie sústredí v kancelárii, kde sú tieto rušivé faktory odstránené. Pokiaľ sa im ale nemôžete vyhnúť, skúste si aspoň naplánovať čas, kedy naozaj pracujete a kedy naopak venujete dvadsať minút upratovania a iným činnostiam.

5. Nezabúdajte na odpočinok

Nie sme roboti a nikto nevydrží pracovať celý deň v kuse. Je vedecky dokázané, že sa dokážeme sústrediť zhruba len hodinu, po hodine práce potrebuje mozog odpočinok. Naplánujte si teda medzi jednotlivými úlohami alebo ich sekciami čas na relaxáciu a zábavu a uvidíte, že sa vám tým zvýši produktivita a tým nakoniec ušetríte čas.