Možno práve zháňate novú prácu alebo si len tak cvične chodíte na pohovory, aby ste si urobili malý prieskum trhu. Či je to tak alebo tak, jedno je isté – pohovory dokážu privodiť trému aj tým najsebavedomejším z nás a potom sa ľahko stane, že nezažiarite práve tak, ako by ste čakali  potrebovali. Spísali sme pár dôležitých tipov na to, ako pri pohovore uspieť.

Zistite si viac o firme, do ktorej sa hlásite

Keď už sa hlásite na pozíciu v nejakej firme, je dobré si o nich niečo zistiť a dať tak najavo, že sa zaujímate práve o nich. Vyhľadajte si stručné informácie, históriu a ponúkané služby nech sa môžete zamerať na to, prečo vás táto firma zaujíma a čo jej dokážete ponúknuť vy. S tým sa spája aj to, že by ste si mali pripraviť vlastné otázky na zamestnávateľov, ktoré dokážu, že sa o firmu naozaj zaujímate z iných ako finančných dôvodov. Pripravte si pár otázok, z ktorých bude zrejmé, že máte o konkrétnu firmu záujem a že sa nehlásite len tak naslepo.

Premyslite si svoju motiváciu a dôvod odchodu z bývalej práce

Silný životopis a titul MBA vám určite pomôže, zamestnávateľ okrem toho ale hľadí aj na vašu motiváciu na získanie novej pozície a veľmi jednoducho vycíti, keď prácu zháňate len tak pre peniaze alebo v snahe získať viac dovolenky a väčšie bonusy. Preto by ste si mali premyslieť, čo vás práve k tejto pozícii a tejto firme ťahá, čo vám prinesie a čo môžete naopak ponúknuť vy. Rovnako je dobré pripraviť si odpoveď na otázku, prečo ste sa rozhodli opustiť predchádzajúce zamestnanie. Vety typu „Nemám rada bývalého šéfa.“ Alebo „Chcem jednoducho viac peňazí.“ Rozhodne dojem neurobia. Skúste otázku naopak otočiť a zamerať sa na to, prečo chcete pracovať v novej firme.

Rozmyslite si svoje silné a slabé stránky

Otázka na silné a slabé stránky sa vám nevyhne takmer pri žiadnom pohovore. Silné stránky sa nám najskôr vymýšľajú lepšie, ale čo zaradiť medzi tie slabé, ktoré na seba chceme prezradiť? Dôležité je rozmyslieť si, ktoré slabé stránky by mohli mať reálny vplyv na danú pozíciu a vybrať si radšej tie, ktoré s pozíciou nesúvisia. Bojíte sa rozprávať na verejnosti? Potom to nezmieňujte, ak sa práve uchádzate o pozíciu tlačového hovorcu. Naopak, pokojne sa o tomto probléme môžete zmieniť pre pozíciu účtovníka. Typickými slabými stránkami môžu byť netrpezlivosť, precenenie síl alebo napríklad prokrastinácia. Pri každej slabej stránke potom platí, že zamestnávateľ chce hlavne počuť, že o svojom probléme viete a že na ňom pracujete.

Pripravte sa na logické testy alebo testy osobnosti

Či už sa hlásite na akúkoľvek pozíciu, dnes je pomerne dobrým zvykom zamestnávateľov skúmať vaše logické schopnosti alebo osobnostné rysy. Test maľovania stromu pozná už dnes snáď každý a logické testy alebo testy inteligencie sú bežnou praxou a na internete ich nájdete stovky. Zamestnávateľ tým vyskúma nielen vaše IQ a schopnosť logicky uvažovať, ale hlavne vidí, ako na test reagujete a ako sa budú vaše silné a slabé stránky premietať do prípadnej budúcej pozície a krízových situácií. Rozhodne si z takého testu teda nerobte hlavu – hlavným cieľom totiž nie je mať všetko správne, ale ukázať, že ste schopní popasovať sa aj so zložitejšími, nečakanými úlohami, a že sa len tak nezľaknete.

Dbajte na vzhľad a vystupovanie

Bohužiaľ stále platí, že vzhľad a prvý dojem robí veľa. Preto sa pokúste stráviť prípravami na pohovor o niečo dlhšie, než možno pred zrkadlom trávite normálne. Potrénujte si pokojne aj podanie ruky, ktoré vytvára obrovský prvý dojem, a hlavne sa na samotnom pohovore nezabudnite usmievať. Okrem toho tiež dbajte na príchod: príďte včas, ale aj nie pol hodiny vopred. Nikto nie je zvedavý na nepozvaného hosťa, ktorému sa nemá čas venovať. A posledný tip na záver: nezabudnite, že aj keď sa to nepodarí a nevyberú vás, rozhodne sa z toho nestrieľa. Zrejme nie ste jediný uchádzač o pozíciu, naopak ich budú desiatky, možno stovky. A keby sa z toho mali všetci až na jediného výhercu rúcať, mali by sme tu naozaj veľa smutných tvárí.