
Rozhovor s lektorom: Ing. Jan Krajíček, Ph.D.
Ing. Jan Krajíček, Ph.D. pôsobí nielen ako lektor European School of Business & Management, ale súčasne je špecialista na bankovníctvo a finančnú gramotnosť. Okrem lektorskej činnosti prednáša a pôsobí ako súdny znalec pre základný odbor ekonomika, odvetvie peňažníctva a poisťovníctva, špecializácia bankovníctva.
Povedzte nám niečo o sebe, aké boli začiatky Vašej kariéry?
Svoju profesijnú dráhu som začal v bankovom sektore, najprv ako analytik a neskôr cez najrôznejšie vedúce funkcie na pozícii prokuristu a riaditeľa pobočky zahraničnej banky. Vo vzdelávacích aktivitách som pôsobil na Ekonomicko-správnej fakulte Masarykovej univerzity.
Kde ste získali prvé skúsenosti, ktoré rozhodli o smere Vašej kariéry?
Svoju kariéru som naštartoval v bývalej SBČS (Štátna banka československá), kde som získal najprv analytické skúsenosti a neskôr aj praktické s vedením úverových kolektívov. Najmä bolo zaujímavé zoznámiť sa s významnými podnikmi na území českej republiky. Po novembri 1989 som mal možnosť uplatniť svoje skúsenosti najmä v bankovom sektore a súčasne som sa venoval aj pedagogickej činnosti. Bol som jedným zo zakladateľov Ekonomicko-správnej fakulty Masarykovej univerzity. Pedagogickej činnosti som sa mohol viac venovať až neskôr po skončení aktívnej činnosti v bankovom sektore. Pretože som sa vždy venoval bankovníctvu, tak pochopiteľne som začal učiť bankovníctvo, ale nielen z teoretického pohľadu, ale vnášam do neho aj praktické skúsenosti získané v praxi.
Aká je práve teraz Vaša profesijná náplň? Na čom všetkom pracujete?
V súčasnej dobe sa venujem hlavne prednáškovej činnosti, najmä na VUT USI a Gymnáziu v Brne a ďalej aj tu na European School of Business & Management, kde vediem Ekonomický seminár. Obrovskou výhodnou nielen pre mňa, ale aj pre študentov je, že mám istú voľnosť, čo oceňujú aj moji študenti, ktorí sa tak môžu zoznámiť aj s praktickými dopadmi ich rozhodnutí. Najmä na Gymnáziu sa jedná o finančnú gramotnosť a bankovníctvo a základné operácie na finančných trhoch.
Aké sú Vaše najväčšie profesijné úspechy?
Za najväčší pracovný úspech, od ktorého uplynula už pomerne dlhá doba, bolo vybudovanie pobočky banky v Brne a súčasne možnosť sa podieľať na jej rozvoji. V pohľade výučbovej činnosti je to predovšetkým stretnutie s bývalými študentmi, ktorí pracujú v bankovom sektore a zveria sa mi, že je to predovšetkým zásluha mojej výučby.
V čom tkvie podľa vás tajomstvo pracovného úspechu?
Za nevyhnutné podmienky na dosiahnutie pracovných úspechov považujem jednak potrebné vzdelanie, tak aj skúsenosť a v neposlednom rade nielen entuziazmus, ale aj mať možnosť si vybrať dobrý kolektív, ktorý má rovnaké záujmy.
Čo ďalšie Vás v profesijnom živote čaká? Aký je Váš najbližší cieľ?
Pokračovať v prednáškovej činnosti, ako na European School of Business & Management, tak na VUT USI a Gymnáziu.
Život ale nie je len o práci. Čo rád robíte vo voľnom čase? Čomu sa venujete?
Pokiaľ mi to zdravotný stav dovolí, tak dávam prednosť vychádzkam a cestovaniu.
Ako ste už spomenuli, pôsobíte ako lektor na European School of Business & Management. Ako táto spolupráca začala?
Na European School of Business & Management pôsobím od roku 2017 a vyučujem v MBA špecializáciu Bankovníctvo, modul Komerční bankovníctvo.
Čo by si mali študenti z Vašej prednášky odniesť?
Každá prednáška by mala priniesť podnety na ďalšiu profesijnú kariéru a som presvedčený, že sa mi to zatiaľ u mojich poslucháčov darí.
Je niečo, čo by ste chceli odkázať našim študentom?
Aj keď to bude znieť ako otrepané klišé, tak život ma naučil, že každá výzva je užitočná a vždy sa dá dosiahnuť úspechy, ktoré sme neočakávali.