Celý svet sa presúva do online priestoru. Väčšina z nás už zažila meetingy, výučby či pohovory po internete, z ktorých sa pomaly ale iste stáva bežná prax. Na čo si pri tom dávať pozor? Spísali sme hlavné body, ktoré vám pomôžu úspešne zvládnuť každý videohovor.

1. Aj technika má niekedy svoje dni

Základom každého videohovoru je technika a ako všetci určite veľmi dobre vieme, občas sa stane, že vypovie práve v tom najhoršom momente. Skontrolujte si teda pre istotu vopred pripojenie k internetu a stav baterky. Nezabudnite ale tiež na správnu vzdialenosť a nastavenie monitora a skúšku mikrofónu, nech na vás nemusia ostatní čakať. Veľkým pomocníkom vám môžu byť slúchadlá, vďaka ktorým sa nielen lepšie zorientujete, ale tiež zlepšia kvalitu vášho hlasového záznamu.

2. Nepodceňujte správne prostredie

Vytipujte si, kam svieti slnko a kde je v byte najmenší tieň tak, aby ste boli pri videohovore dobre vidieť, neboli presvietení alebo naopak v tme. Zároveň si dajte pozor na rušivé elementy v podobe vešiaku, špinavého riadu alebo čohokoľvek, čo by ste neradi vystavovali pred ostatnými. Najlepšie je sadnúť si chrbtom k čistej stene, v dobrej vzdialenosti od monitora, aby ste boli počuť ale zároveň neboli veľmi blízko (podľa jedného výskumu prílišná blízkosť k monitoru v ľuďoch evokuje výhražný postoj). Nezabudnite tiež skontrolovať, či nebude dané prostredie príliš hlučné – nikto nechce v priebehu schôdzky prekrikovať hlasnú vonkajšiu prevádzku alebo nedaj bože vŕtačku susedov.

3. Oblečte sa ako na klasickú schôdzku

Aj keď video schôdzky zvádzajú k pohodlnému oblečeniu a zrejme vás nikto neuvidí prichádzať a odchádzať, vezmite si na seba reprezentatívny model. Okrem toho, že sa vyhnete prípadnému faux pas v podobe pyžamových nohavíc v prípade, že budete musieť nečakane vstať, dodá vám to aj potrebné sebavedomie a koncentráciu. Bolo dokázané, že prezlečenie do pracovného si mozog prepojí s pracovným procesom a tým automaticky naštartuje produktivitu. Skrátka oblečte sa na online schôdzku tak, ako by ste sa obliekli na klasickú schôdzku v kancelárii.

4. Opatrne so zdieľanou obrazovkou

Vypnite si nechcené záložky, ktoré by mohli spôsobiť prípadné pozdvihnutie. Práve dvakrát profesionálne nepôsobia ani vtipné či dokonca rodinné fotky na pozadí obrazovky alebo vaša história vyhľadávania. Rovnako ako vo vašom byte, dávajte si pozor, aby ste druhému účastníkovi ukázali len to, čo naozaj chcete a neohrozili tak svoju autoritu. Najlepšie bude, ak si zdieľanie obrazovky vopred vyskúšate, nastavíte si všetko potrebné a v neposlednom rade vypnite prípadné notifikácie.

5. Zostaňte pokojný

Základom každej schôdzky je nestresovať sa, a to platí aj pre online stretnutie. Skúste sa uvoľniť, viac sa usmievať a brať to v pokoji. Pred schôdzkou si odskočte na toaletu a nachystajte si drobné občerstvenie a vodu, na kávu radšej zabudnite – zvyšuje krvný tlak a tým pádom aj mieru stresu. Radšej si uvarte čaj a skúste sa sústrediť na pravidelné hlboké dýchanie, ktoré stimuluje blúdivý nerv, a tak pomáha zbaviť sa úzkosti. A hlavne a nezabudnite, že o nič nejde, je to len schôdzka.